NOĆ MUZEJA ¨18. UVIJEK BOLJA

2018-01-27T14:09:12+00:00 27. siječnja, 2018.|Aktualni događaji|

Uvodno događanje u ovogodišnju Noć muzeja u organizaciji Muzeja Ivanić-Grada započelo je u 17.00 sati u “staroj sokolani”, poznatoj više kao “maloj sali Doma kulture”.

Mala dvorana POU u Ivanić-Gradu izgrađena je1927. po projektima uvaženog arhitekta Aleksandra Freudenreicha kao jedan od Hrvatskih domova kakve je autor projektirao za više gradova u Hrvatskoj, pa tako i za Ivanić-Grad. Kako je njegova osnovna namjena bila skrb za kulturu u koju je bila velikim dijelom uključena i tjelesna kultura, a naravno i glazba i literarno stvaralaštvo, očito je da je bila u ono vrijeme razna kulture u našem gradu na dosta visokoj razini.

Freudenreich bio je i sam dugogodišnji član Hrvatskog sokola te se aktivno bavio športom. Ne čudi zato da se i za dom u Ivanić-Gradu “primio” naziv SOKOLANA, posebno zato što je dvoranica doista uspješno ispunjavala funkciju prve “športske dvorane” u Ivanić-Gradu, što potvrđuju i brojne očuvane fotografije od kojih neke prikazujemo i na izložbi u našem Muzeju.

Vođeni tom poviješću, pripremili smo mali program otvaranja Noći muzeja u našem gradu prigodnim nastupom mladih gimnastičara, učenika 1.a razreda SŠ Ivan Švearu Ivanić-Gradu. Izbor vježbi razgibavanja i zagrijavanja osmislio je prof. Goran Bobić koji je grupu i uvježbao te vodio njihov nastup. Kako se u pozadini nastupa odvijala i projekcija starih fotografija koju je pripremio Muzej Ivanić-Grada, istovremeni doživljaj živog nastupa mladih današnjeg vremena te slika nekadašnjih sportaša koji su vježbali na istom podiju u sokolani dojmio se svih posjetitelja.
Šteta što ih je bilo malo te je veći dio naših sinoćnjih posjetitelja propustio ovaj zanimljiv prikaz “gombanja” u povijesnom prostoru dvoranice, namijenjene u velikoj mjeri i športu.

Muzej Ivanić-Grada stoga od srca zahvaljuje g. Zdenku Vanjeku, vjernom pratitelju događanja u našem mini-muzeju, na trudu i izvrsnim fotografijama.
A svi koji nas još niste posjetili – uživajte u Zdenkovim slikama i dođite na izložbu! Bit će otvorena sve do kraja veljače 2018.

Vaš Muzej Ivanić-Grada