Zavirimo u prošlost – iz Muzeja Ivanić-Grada: Đuro Stjepan Deželić

2021-04-28T05:21:04+00:00 28. travnja, 2021.|Aktualni događaji|

Tema ovog nastavka emisije „Zavirimo u prošlost – iz Muzeja Ivanić-Grada“ jest Đuro Stjepan Deželić. Govori se o njegovom liku i djelu, a emitirana je na Obiteljskom radiju Ivanić 25. ožujka 2021., kako bi se obilježio 183. rođendan ovog znamenitog čovjeka.

Đuro Stjepan Deželić (Ivanić-Grad, 25. ožujak 1838.-Zagreb, 28. listopad 1907.) rođen je u Ivanić-Gradu, od majke Ane, rođene Kranjčić i oca Mirka. Otac mu je bio krojač i ivanićki građanin. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, a onda ga je otac 28. rujna 1850. poveo u Zagreb, gdje pohađa klasičnu gimnaziju (1850. – 1856.), dakle u doba tzv. Bachovog apsolutizma, a potom po želji majke ulazi u bogosloviju (1856. – 1862.), koju napušta te privatno studira pravo.

Poznat je kao hrvatski prozaist, publicist, prevoditelj i javni djelatnik. Radio je u odvjetničkim kancelarijama, 1869. je stupio u gradsku službu, a od 1871. do smrti je bio gradski vijećnik i zamjenik gradonačelnika. Utemeljio je Društvo mladih rodoljuba (1855.) i Savez hrvatskih vatrogasnih društava (1868). Uređivao je Narodne novine, Danicu, Domobran, Općinar i Dragoljub te prvo godište Vienca. Pisao je pripovijesti, romane, putopise, povijesne i filozofske rasprave, životopise.

Deželić je bio marljiv djelatnik i u drugim područjima kulturnog i javnog života. Bio je novinar, povjesničar, književnik, urednik raznih književnih i zabavnih časopisa, zalagao se za tiskanje Hrvatske enciklopedije, bio je pokretač i osnivač raznih dobrotvornih društava i dopredsjednik Društva čovječnosti, zatim nadvojvoda Dobrovoljnoga vatrogasnog društva. Čitatelje je naročito privukao popularno pisanim člancima iz hrvatske povijesti.

Autor priloga je  prof. sociologije i dipl. knjižničar Marko Grdan, dokumentarist Muzeja Ivanić-Grada.
Emisije „Zavirimo u prošlost“ možete slušati svakog četvrtka u 10.15 i 18.15 na Obiteljskom radiju Ivanić (99,4 MHz).