Zavirimo u prošlost: Povijest gradskog perivoja

2021-11-10T07:39:12+00:00 10. studenoga, 2021.|Aktualni događaji|

Tema ove radijske emisije „Zavirimo u prošlost: iz Muzeja Ivanić-Grada“ jest povijest gradskog perivoja u srcu Ivanić-Grada.

Krajem 18. st. izgrađena je posebna mala školska zgrada u podnožju tvrđavskog bedema zvanog Prkos. Oko te zgrade je uređen prvi perivoj, kojeg je kao vrt započeo učitelj Luncer, a proširio i pretvorio u perivoj učitelj Posezi.

On je u drugoj polovici 1820-ih taj vrt toliko usavršio da je postao pravim engleskim perivojem i uresom Ivanića.

Začetak parka kakav nam je poznatiji danas seže u prvo desetljeće 20. stoljeća. Za oblikovanje je bio odgovoran Viteslav Durchánek, Čeh koji je vrtlarstvo izučio kod oca te u vrtlarsko-voćarskom zavodu u Češkoj.

Tijekom 1990-ih park je bio obnovljen i uljepšan. Krajobrazni arhitekt Dragutin Kiš napravio je 1994. idejni projekt obnove perivoja slijedeći Durchánekove povijesne nacrte, odnosno skice koje su pronađene, a kasnije je izradio i izvedbeni projekt.

Emisije „Zavirimo u prošlost“ možete slušati svaki četvrtak u 10.15 i 18.15 u programu Obiteljskog radija Ivanić (99,4 MHz).