ZAVIRIMO U PROŠLOST – PRVI SPOMEN IVANIĆA

2021-11-24T06:00:30+00:00 24. studenoga, 2021.|Aktualni događaji|

U sedmoj epizodi emisije „Zavirimo u prošlost – iz Muzeja Ivanić-Grada“ doista putujemo daleko u prošlost, u vrijeme kada je u spisima prvi puta spomenut „Ivanić“. Također, razjašnjene su i okolnosti vremena i prostora u kojima se to dogodilo.

Prvi spomen Ivanića datira iz 1246. godine, a spomenut je u listini biskupa Stjepana II. Poznato je da zapravo postoje dva Ivanića – Kloštar Ivanić i Ivanić-Grad, iako niti jedan od njih u srednjem vijeku nije bio poznat pod tim imenom.

Kako su se iz biskupskih posjeda razvila dva Ivanića, toliko različita, a ujedno s tako isprepletenom poviješću da je teško jednu odvojiti od druge, poslušajte u prilogu.

Prilog je pripremio Marko Grdan, dokumentarist Muzeja Ivanić-Grada. Emisije „Zavirimo u prošlost“ možete slušati svaki četvrtak u 10.15 i 18.15 u programu Obiteljskog radija Ivanić (99,4 MHz).